Materiały pomocnicze
Arkusz kalkulacyjny
- Poprawa sprawdzianiu
- Sprawdzian
- Kartkówka z formuł – wrzesień 2024
- Formuły
- Funkcje
- Zadania – zestaw 1
- Wykresy
- Zadania – zestaw 2
Programowanie
Materiały własne
Materiały z Internetu
Zadania dodatkowe
I semestr
Prace należy przesłać na adres e-mail:
krzysztof.kossek@e-szkola.sp-zerniki-wr.pl do 20 grudnia 2024r.
Zadanie 1
Jesteś osobą zajmującą się obliczaniem pensji pracowników. Dla celów sprawozdawczych musisz przygotować odpowiednie pismo, do którego dołączysz tabelę z zarobkami pracowników. Projektując tabelę, uwzględnij: dane osobowe, stawkę godzinową, liczbę przepracowanych godzin oraz premię dla tych pracowników, którzy przepracowali określoną liczbę godzin. Na koniec sformatuj tabelę dodając m.in. obramowania i cieniowania. Plik powinien być zapisany w formacie xlsx lub ods.
Zadanie 2
Wykonaj tabelę oraz wykres przedstawiający zużycie oraz koszt energii elektrycznej na przestrzeni ostatnich dwunastu miesięcy. Możesz posługiwać się danymi ze swojego gospodarstwa domowego, bądź wziąć uśrednione zużycie czteroosobowej rodziny na podstawie danych z Internetu. Plik powinien być zapisany w formacie xlsx lub ods.
Zadanie 3
Przedstaw w postaci schematu blokowego algorytm zliczający sumę wszystkich liczb z przedziału <a, b>, gdzie a oraz b jest podane przez użytkownika. Algorytm powinien uwzględniać sytuację, kiedy użytkownik poda b<a. Schemat może być narysowany ręcznie na kartce i zeskanowany, bądź zrobiony w dowolnym programie, który umożliwia tworzenie bloków. Plik jpg prześlij na adres e-mail podany wyżej.
II semestr
Wszystkie prace należy przesłać na adres e-mail:
krzysztof.kossek@e-szkola.sp-zerniki-wr.pl do 23 maja 2025r.
Zadanie 4
Napisz referat w programie MS Word lub LibreOffice, OpenOffice na temat procesu dążenia do wymarzonego zawodu. Skup się na tym jakie wykształcenie jest potrzebne, aby pracować w danym zawodzie. Czym kierować się w wyborze szkoły, aby osiągnąć zamierzony cel? Które kompetencje miękkie, a które twarde trzeba opanować w stopniu dobrym lub bardzo dobrym? Czy do wykonywania danego zawodu potrzebny jest komputer? Jeżeli tak, to jakie oprogramowanie trzeba opanować.
Przy tworzeniu referatu używaj podziału sekcji, automatycznego spisu treści, przypisów, twardej spacji. Pamiętaj o bibliografii.
Wytyczne:
- Nagłówki pierwszego poziomu w rozmiarze 14 pkt.
- Akapity powinny być w rozmiarze 11 lub 12 pkt.
- Interlinia 1,5 wiersza
- Wcięcie w akapicie 1,25 cm
Gotowy plik zapisz w formacie docx (Microsoft Word) lub odt (Writer – LibreOffice, OpenOffice).
Zadanie 5
Wykonaj prezentację multimedialną na temat instalacji krok po kroku i konfiguracji wybranego systemu Linux na maszynie wirtualnej. Uwzględnij ręczny podział dysku uwzględniając swap oraz punkt montowania katalogu domowego. Wspomnij o możliwości instalacji Linuxa obok MS Windows na jednym dysku, z krótką informację jak to wykonać.
Obrazy z procesu instalacji mogą być własne lub z innych źródeł (pamiętaj o prawie autorskim). Prezentacja powinna zawierać slajd tytułowy, źródła (bibliografię), slajd kończący wraz z imieniem i nazwiskiem autora. Stosuj się do ogólnoprzyjętych zasad tworzenia prezentacji multimedialnych.
Prezentację zapisz do pliku pdf prześlij na adres e-mail podany wyżej.
Zadanie 6
Napisz program w C++ składający się z trzech tablic jednowymiarowych.
- Do pierwszej tablicy użytkownik wprowadza siedem różnych liczb z zakresu od 1 do 25. Program nie powinien pozwolić na wprowadzenie liczby z poza zakresu oraz takiej, która już znajduje się na liście
- Następnie do drugiej tablicy program wpisuje swoje liczby wylosowane z powyższego zakresu.
- Po wprowadzeniu liczb przez użytkownika oraz wylosowaniu liczb przez program, do trzeciej tablicy są wprowadzane tylko te liczby, które powtarzają się na obydwóch tablicach.
- Program powinien wyświetlić zawartość swojej tablicy. Napisać ile liczb trafiliśmy (powtarza się na obydwóch tablicach) i wypisać ta liczby.
Plik cpp prześlij na adres e-mail podany wyżej.