PAŹDZIERNIK – MIĘDZYNARODOWY MIESIĄC BIBLIOTEK SZKOLNYCH

„Czytanie rozwija rozum młodzieży, odmładza charakter starca, uszlachetnia w chwilach pomyślności, daje pomoc i pocieszenie w przeciwnościach” . (Cyceron)

PAŹDZIERNIK – MIĘDZYNARODOWY MIESIĄC BIBLIOTEK SZKOLNYCH

Już od kilkunastu lat w październiku obchodzimy święto bibliotek szkolnych. Święto zostało ustanowione przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego (International Association of School Librarianship) w 1999 r. Najpierw był to jeden dzień, a od 2008 r. – cały październik.

Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych – najdłuższe święto w szkole, to święto nie tylko nauczycieli bibliotekarzy, ale przede wszystkim uczniów, czytelników, użytkowników biblioteki, czy osób poszukujących informacji.

Święto ma na celu zwrócenie uwagi na ogromną rolę biblioteki w życiu szkoły oraz w nauce i rozwijaniu zainteresowań czytelniczych.

Hasło tegorocznego Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych brzmi:  „Książka to przyszłość”.

Biblioteka, to tak naprawdę WY – jej Czytelniczki i Czytelnicy!

Tak więc, by celebrować jej  święto czytajmy książki, gdyż:

• czytanie daje satysfakcję,
  • czytanie rozwija dojrzałe słownictwo,
  • dzięki czytaniu lepiej piszemy,
  • czytanie jest trudne, a trudności są potrzebne,
  • czytając, stajemy się mądrzejsi,
  • czytanie przygotowuje do zaistnienia na rynku pracy,
  • czytanie przynosi korzyści finansowe,
  • czytanie otwiera drzwi do dalszej edukacji.

W ramach obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych zapraszamy uczniów do odwiedzenia biblioteki, zapoznania się z nowościami wydawniczymi oraz do korzystania ze zbiorów bibliotecznych.

Zapraszamy do włączenia się w akcje i konkursy organizowane przez naszą bibliotekę:

• Konkurs na ” Najlepszego Czytelnika ” I i II etapu edukacji,
  • Akcja “Podaruj książkę bibliotece”,
  • Wystawa i promocja nowości wydawniczych zakupionych w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa,
  • Uroczyste pasowanie na czytelnika uczniów klas I.